Wiltrud Weber

Wiltrud Weber

 

Wiltrud Weber jest zjawiskiem wokalnym na skalę międzynarodową. Śpiewa w dziesięciu językach, a jej wyjątkowy, klasycznie wykształcony, wspaniały styl operowy przenika w niezapomnianą rozmaitość i barwną interpretację jazzu, folku i muzyki świata. Charakterystyczny sopran Weber został nazwany „prześladującym, nawiedzającym” i „niebiańskim”, a jej łatwe nawiązywanie kontaktu z publicznością gwarantuje, że występy Wiltrudy są niezapomnianym przeżyciem.

 

Artystka studiowała śpiew klasyczny i grę na fortepianie we Freiburgu i Frankfurcie, zanim zaczęła wykonywać arie solowe jako sopran w oratoriach, recitalach pieśni i oper na terenie Niemiec, przy akompaniamencie świetnych zespołów i znanych orkiestr, takich jak Berlińska Orkiestra Filharmoniczna lub Berlińska Orkiestra Symfoniczna.

 

Chęć poznania innych gatunków muzycznych spoza klasycznego świata zainspirowała Weber do podróży do Nowego Jorku. To był intensywny okres w jej twórczości- pisała, nagrywała i współpracowała ze światowej klasy talentami, takimi jak legendy soul Freddie Scott ( „Hey Girl” ), Donald Guillaume (perkusista The Fugees i Wyclef Jean’a) oraz Chieli Minucci (Special EFX).

 

W 2007 roku Weber rozpoczęła pięcioletnią współpracę z Jephte Guillaume’m, urodzonym w Haiti nowojorskim producentem i perkusistą (Tet Kale Records). Owocem tej kolaboracji był album „Deep Blue”, nazwany porywającym, rewolucyjnym i nieoczekiwanym. Pierwszy singiel „Blue Deep” był hitem na parkietach podczas Zimowej Konferencji Muzycznej w Miami w 2008 roku, nadawanym również w BBC Londyn i CBS Kanada. Krytycy nazwali artystkę zjawiskowym, klasycznym euroliryzmem. „Przyjazne oczko w w stronę Klaus Nomi i Grace Jones.” Cały album „Deep Blue” został wydany w 2011 roku oraz zwieńczony występami po obu stronach Atlantyku, w tym w norymberskiej Opera Ball.

 

W tym samym czasie Weber pracowała nad projektem „Global Acoustic Project”. Zawarte są w nim zapożyczenia z tanga, klasyczny kwartet smyczkowy, muzyka ludowa i perkusja afro- haiti. Jej występy w The Gershwin Hotel w Nowym Jorku oraz na festiwalach w Niemczech zachwyciły publiczność. Zostały nazwane „orzeźwiającą i hipnotyzującą podróżą przez różne kraje, języki i kultury”. Po tych występach Dan Beck (założyciel Virgin Records, menager Sade i Michaela Jacksona w Epic Records) powiedział: „To jest tak, jakbyś znał te piosenki całe życie, a teraz je usłyszał po raz pierwszy."

 

Następnie Weber zgromadziła światowej klasy muzyków, aby nagrać i wydać dwie bardzo dobrze przyjęte płyty: „Wiltrud Weber’s Global Acoustic Project” (2010) i „A Spiritual Embrace”, na której Wiltrud śpiewa pieśni hebrew (2011).

 

Artystyczne zmienności piosenkarki otwierają jej ciągle kreatywną możliwość swobodnego rozwoju. Interesujące programy powstawały m.in. z aktorami: Jürgenem Tarrach („Le Rififi“), Michaelem Mendl (książka mówiona o Johnym F. Kennedy, wydawnictwo Zeitbrücke), i Torstenem Münchow (muzyczne czytania o różnej tematyce, jak np. I wojna światowa, albo Pablo Neruda). Wiltrud Weber, wykonując piosenki z lat 20-tych i 30-tych, jest częścią filmu dokumentalnego o ,,Słowikach chilijskich’’ Rosity Serrano, który w 2012 roku świętował premierę w Santiago de Chile. Sopranistka, z jej hebrajsko-jidyszowym repertuarem, występowała m.in.z wirtuozami akordeonu i Giorą Fadman – aranżerem Enrique Ugarte, oraz z Fryburgską Orkiestrą Akordeonową.

 

 

Głos Wiltrud Weber można usłyszeć w ścieżce dźwiękowej filmów:

„Die Frauen der Wikinger“ („Kobiety Wikingów“ - emisja w tv wrzesień 2014).

„Pater Rupert Mayer“- film kinowy, w którym gra ona żydowską piosenkarkę Annę Wunder.

W sierpniu 2014 roku Wiltrud Weber występowała jako piosenkarka Diva w sztuce R.Hochhuth-a „Sommer 14“ („Lato 14“) reżyserii Torstena Münchow, odnosząc sukces na scenie.

Obecnie Wiltrud Weber opracowuje nowy program koncertowy z muzykami Filharmonii Koszalińskiej, grającymi na instrumentach smyczkowych.